giovedì 16 febbraio 2017

Rizoto s pórom a syrom Fontina, s omáčkou z červeného vína a medu


Pre 4 osoby:
3 lyžice medu
1/2L červené víno
 olej E.V.
4 malé póry nakrájané na pásiky
400g ryža na rizoto
1L zeleninový bujón
100g syr Fontina
 čierny peper mletý


Príprava:
Zohrejte med na väčšej panvici.Keď med začína karamelizovať, pridáme víno a za občasného miešania varíme cca. 15min., až kým nám nevznikne hustejšia omáčka, ktorú si necháme na záver receptu.
Opražíme póry na oleji a pridáme ryžu. Pokračujeme postupom: Ako pripraviť chutné talianské rizoto. Ak je ryža hotová, vypneme sporák a pridáme syr Fontina, opepríme a dobre premiešame, čím nám vznikne krémové rizoto. Necháme odpočinúť 2min.
Servírujeme teplé, poliate omáčkou z červeného vína a medu.


Ňoky z celozrnnej múky a bazalky s pestom z baklažánu a mandlí



Množstvo pre 4 osoby:

Ňoky:
500g zemiaky
150g celozrnná múka jemná
2 žĺtka
cca. hrsť listov čersvej bazalky nakrájaných na drobno
soľ

Pesto:
1 baklažán strednej veľkosti
40g olúpané a pomleté mandle
2 strúčky cesnaku
olej E.V.
soľ
2 lyžice nastrúhaný parmesán
cca.hrsť listov čerstvej bazalky
na dekoráciu: listy bazalky a 2-3 cherry paradajky

Príprava ňokov :
Na pracovnú dosku nasypeme celozrnnú múku a vmiešame do nej nakrájanú bazalku.
Umyjeme neolúpané zemiaky a uvaríme ich v šupke. Ďalej postupujeme podľa receptu: "domáce ňoky".

Teraz sa zameriame na prípravu pesta.
Olúpeme a na kocky nakrájame baklažán, posolíme a premiešame s troškou oleja, rozložíme na plech pokrytý papierom na pečenie a vložíme do predom vyhriatej rúry na 180° na 15-20min. Ak sú už upečené zlatistej farby, vyberieme ich  a vložíme do mixéra, pridáme olúpané a pomleté mandle, cesnak nakrájaný na menšie kúsky, parmesán, natrhané lístky bazalky, lyžičku soli a cca. 100ml oleja. Dobre rozmixujeme. Ak sa vám zdá pesto veľmi husté, pridáme do mixéra 1-2lyžice oleja a znovu rozmixujeme.

Ak máme pesto hotové, uvaríme ňoky (stále podľa spomenutého postupu) a  zmiešame ich s pestom. Ak sa obávate, že vám pesto medzitým vychladne, preložte ho do misky a misku vložte do nádoby s horúcou vodou. Naložíme na taniere a ozdobíme na pásiky nakrájanou bazalkou a na malé kocky nakrájanými cherry pardajkami.

Ako pripraviť pasta frolla (Talianské sladké cesto)


Talianské sladké cesto "Pasta frolla" je typické sladké cesto, z ktorého pripravujú lahodné "crostate di marmellata"(torty s džemom), koláče, sušienky a iné talianské pochúťky.
Cesto sa pripravuje z hladkej múky, cukru, žĺtkov, vanilkového prášku, citrónovej kôry, štipky soli a masla(neslané).

Poďme na prípravu a ingrediencie, ktoré potrebujeme na 400g múky (Dosť na prípravu väčšej torty. Zapamätajte si, že zvyšok cesta môžte bez obáv zamraziť a použiť inokedy):

220 g maslo bez soli, nakrájané na kocky
120 g práškový cukor
štipka soli
2 žĺtka z vajíčka
nastrúhaná citrónová kôra z 1 citrónu
1 malý sáčok vanilkový prášok



Do väčšej misky nasypeme múku a vytvoríme fontánku. Do stredu pridáme ostatné ingrediencie(obr.1). Končekmi prstov spracuvávame, až kým zmes nevyzerá ako strúhanka(obr.2). Jemne hnietime cesto, až kým sa nám múka s maslom úplne zmieša a vytvorý kompaktné cesto(obr.3 a 4).


Hotové cesto vytvarujeme do formy gule(obr.5), zabalíme do fólie(obr.6 a 7) a necháme odpočívať 1hodinu v chladničke.


Vyberieme cesto z chladničky a na omúčenej pracovnej doske, miesením cesto zohrejeme, skôr ako ho začíname tvarovať(obr.8). Valčekom ho vypracujeme do okrúhleho tvaru hrúbky cca. 5 mm (obr.9 a 10).


Ak chceme naše cesto použiť na prípravu chutnučkej torty s džemom, toto je postup: maslom omastíme a omúčime tortovú formu, do ktorej vložíme vytvarované cesto. Nožom oddelíme prevyšujúcu časť(obr.11). Cesto prepíchame vidličkou, aby nám v rúre nevyrástlo (obr.12 a 13).


Rovnomerne nanesieme vrstvu obľúbeného džemu o výške cca.1cm.(obr.14). Rozvaľkáme zvyšok cesta a nakrájame na dlhé pásiky o šírke 1cm(obr.15).Uložíme pásiky na tortu vo forme(obr.16) a konce pritlačíme k cestu na okraji.



Takto by mala vyzerať Vaša torta! Ak sa Vám páčia menšie tortičky, použijeme formičky na pečenie o priemere 12cm, ako sú zobrazené na obrázku. Predhrejeme rúru na 175° a pečieme cca. 25minút.


Vyberieme tortu z rúry. Pripravíme si rozrobenú želatínu v prášku, ktorú nájdeme v našich obchodoch a ešte horúcu rozotrieme na tortu, ktorá nám dodá lesk a udrží čerstvý vzhľad na dlhšiu dobu. Postup na prípravu želatíny: (viď obal Vášho dostupného produktu)









Fusilli s krémom z červenej papriky


Toto je jeden z receptov Alessiinej mamy, jemne upravený:  perfektný na deň, kedy Vám neostalo príliš mnoho času na varenie, ale aj napriek tomu chcete prekvapiť svoju rodinu alebo prieteľov chutným jedlom!
Čerstvá červená paprika zmixovaná s roztierateľným syrom vytvorí lahodný krém pre Vašu pastu. Tento voňavý krém môžte použiť aj na prípravu jednohubiek- na kolieska nakrájaná a orestovaná bageta s krémom z červenej papriky!

Pre 4 osoby:

360g fusilli alebo iná krátka pasta
2 červené papriky
100g robiola čerstvá alebo iný roztierateľný syr
olej E.V.
soľ
nasekaná petržlenová vňať

Papriky očistíme od semienok a nakrájame na kocky. Na panvici zohrejeme olivový olej E.V., pridáme papriky a dochutíme soľou, až kým nezmäknú. Vymixujeme ich v mixéry s robiolou, alebo iným roztierateľným syrom na krém. Medzitým necháme variť pastu (cestoviny) v osolenej, vriacej vode. Na panvici zohrejeme paprikový krém a podľa potreby dosolíme. Ak je krém veľmi hustý, pridáme dve lyžice vriacej vody v ktorej práve varíme pastu. Hotovú pastu scedíme a dobre premiešame s krémom. Servírujeme teplú, posypanú petržlenovou vňaťou.

Dobrú chuť!


Caserecce s krémom z cukety a bottargou



Tento recept sme vyskúšali po návrate zo Sardínie s plným vakom miestnych špecialít (bottarga-sušené rybie vajíčka, fregola, malloreddus-miestna pasta,cestoviny, pecorino sardo-ovčí syr...) a dlhým zoznamom receptov na vyskúšanie.
Zjistili sme, že cukety a bottarga je vynikajúcou kombináciou... a že sme ju používali iba na prípravu špagiet s olivovým olejom a cesnakom alebo morskými plodmi (taktiež veľmi dobré...ale ja rád objavujem nové chute a alternatívy)

Pre 4 osoby:

360 g caserecce (alebo iná krátka pasta)
4-5 malé cukety
1 cibuľa
50 g bottarga (mleté sušené rybie vajíčka-dočítaš sa viac v časti "juh  talianska a ostrovy")
100 ml smotana alebo biely jogurt
1 hrsť listov čerstvej bazalky
olivový olej E.V.
soľ a peper na dochutenie

Umyjeme a nakrájame cukety na malé kúsky. Na panvici s olivovým olejom popražíme nakrájanú cibuľu. Pridáme cukety a na miernom ohni dusíme cca. 15min.(ak je nutné, podlejeme troškou vody).Osolíme podľa chute. Vymixujeme cukety spolu so smotanou na krém.Umyté a osušené listy bazalky  natrháme na menšie kúsky. Vo vriacej osolenej vode uvaríme caserecce a scedíme. Dobre premiešame s krémom, bottargou, bazalkou a opepríme.
Podávame teplé.

Brasato al vino rosso (hovädzie dusené na červenom víne)



Neviem si predstaviť  jeseň,  predovšetkým chladné jesenné dni bez taniera s duseným hovädzím mäsom silnej chute a prenikavej vône, ktorý ma zohreje. V Taliansku ho volajú jednoducho  "Brasato" - typické mäsové jedlo kraja Piemonte.
Jemné, voňavé...S hustou omáčkou, jedlo ktoré Vás priláka ihneď na prvý nádych...
Za oknom fúka studený vietor, prší, obloha je sivá a z Vašej kuchyne sa domom nesie príjemná vôňa vína, klinčekov a pred vami je tanier s vankúšom z polenty alebo zemiakovej kaše, na ktorej odpočívajú jemnučké plátky mäsa prikryté hustou, teplou, voňavou omáčkou...Hrejivé, však?

Pre 4 osoby:

1kg hovädzie v celku (plece alebo zadné vrchná časť- sval bez šľachy)
1 fľaša červeného vína (vhodné: Barolo, Barbera, Nebbiolo, Sangiovese)
2 cibule
2 mrkvy
2 veľké stonky zeleru (vrchná zelená časť)
5-8 klinčekov (samozrejme, že nie tie zo steny alebo garáže)
celý čierny peper
1 veľký struk cesnaku, očistený a dlaňou rozpučený
olivový olej E.V.
listy šalvie, konáriky rozmarínu a petržlenovú vňať (všetko čerstvé)
soľ na dochutenie

Očistíme a nakrájame zeleninu na väčšie kúsky.Vyberieme si vhodný hrniec, tak aby nám veľkosťou postačil na mäso v celku, nakrájanú zeleninu a aby bolo ponorené vo víne.
Do hrnca vložíme mäso a pridáme rozmarín, petržlenovú vňať, cesnak, šalviu, zeleninu, klinčeky a 6ks celý čierny peper.
Zalejeme vínom a necháme marinovať v chladničke prikryté na 8-12 hodín.
Vyberieme mäso z hrnca a osušíme ho papierovou utierkou. Marinádu scedíme do inej nádoby a hrniec si necháme na varenie. Z marinády vyberieme korenie, klinčeky, rozmarín, šalviu a petržlenovú vňať a necháme iba zeleninu, ktorú si môžme nakrájať na menšie kúsky. V prázdnom hrnci zohrejeme 2 lyžice olivového oleja a na silnom ohni opražíme mäso z každej strany tak, aby sa póry uzavreli. Pridáme nakrájanú zeleninu a necháme ju orestovať na 2-3min. Nakoniec pridáme precedené víno, osolíme a na malom ohni varíme 2,5 až 3 hodiny prikryté. Vyberieme mäso z omáčky a nakrájame na plátky hrubé 1,5cm, ktoré vložíme späť do omáčky a necháme dusiť ešte 10min. Mäso je takto pripravené na servírovanie. Ak chceme hustejšiu omáčku, vyberieme väčšiu časť zeleniny z troškou šťavy a vymixujeme. Podávame na zemiakovej kaši alebo polente (kukuričná kaša) poliaté omáčkou.
Mňam, dobrú chuť!

Biela pizza so syrom mozzarella, kvetami z cukety a ančovičkami


Ak muž chce potešiť  ženu, viac ako romantické je, darovať jej kvety z cukety! Veľmi praktické: kvety sú nádherné, sýtych farieb, fotogenické a veľmi chutné! Navyše,  ak sa chvíľku u priateľky zdržíte, tak vám z nich pripraví chutné jedlo. Ha-ha! Jedlo, ktoré Vám chcem dnes predstaviť je výborná a ľahko pripraviteľná pizza s mozzarellou, kvetami z cukety a ančovičkami...slaná chuť ančovičiek v harmónii s jemne sladkou chuťou kvetov z cukety, prepletanými teplou roztopenou mozzarellou, je niečo-čo si rýchlo zamilujete!


Pre 4 ososby:

500g cesto na pizzu
10ks kvety cukety
2ks mozzarella (guľe cca. 125g)
slané ančovičky v olivovom oleji
soľ na dochutenie
olivový olej E.V.

Plech na pečenie jemne potrieme olivovým olejom a rozprestrieme naň tenké cesto na pizzu (viď rubriku "cestona pizzu"). Mozzarellu nakrájame alebo natrháme na menšie kúsky a polovicu dávky poukladáme na pizzu. Pridáme nakrájané ančovičky a štipkou soli osolíme (pozor: ančovičky sú veľmi slané). V rúre s teplotou 180°  pečieme 10 minút. Vyberieme z rúry a na pizzu poukladáme kvety z cukety a druhú polovicu dávky mozzarelly. Vložíme do rúry a pečieme ešte asi 10/15 minút. Podávame teplé alebo vlažné.



mercoledì 8 febbraio 2017

Chutný Valentínsky cheesecake (tvarohový koláč) s rukolou a bresaolou (sušené hovädzie)




Cheescake (tvarohový koláč) môže byť sladký ale aj slaný. Okrúhly alebo .... v tvare srdca, ako ten ktorý Vám predstavujem, ako predjedlo inšpirované blížiacim sa dňom sv. Valentína. Krémový syr s rukolou a talianska bresaola (druh sušeného hovädzieho mäsa) …. Mňam!
Ak aj nemáte v obľube varenie (možno predsa len máte v pláne ísť na sv. Valentína aspoň niekam do reštaurácie), som si istá že fotografia tohto jedla Vám môže poslúžiť aspoň ako Valentínka pre Vašu lásku! Určite sa čoskoro ohlásim s novou dobrotou inšpirovanou dňom sv. Valentína, takže zostaňte so mnou!

Suroviny na porciu pre 2 osoby:
100 g chlebových tyčiniek
300 g riccotty
125 g šľahačky
100 g crescenzy (biely krémový syr)
10 g isinglass (je to kolagén z rýb, avšak môže byť nahradený rozpustnou želatínou)
30 g čerstvej rukoly
Plátky braseoly na ozdobenie
50 g roztopeného masla
Soľ na ochutenie

Rozmixujte chlebové tyčinky spolu s 2/3 rukoly, keď sa hmota začne podobať na zelený prášok/strúhanku, pomaly pridávajte rozpustené maslo a dobre zmes vymiešajte.
Tortovú formu strednej veľkosti vyložte papierom na pečenie a zadnou stranou lyžice poriadne pozatláčajte hmotu z chlebových tyčiniek a rukoly – tým získate kompaktný základ pre váš cheesecake. Vložte do chladničky na približne hodinu.
Medzitým si pripravte syrový krém:
Zmiešajte ricottu spolu s 1/3 šľahačky, ochuťte soľou a korením (podľa chuti).
Namočte isinglass na 10 minút do studenej vody. Potom ho vyžmýkajte, pridajte do zvyšnej šľahačky a rozpustite v mikrovlnnej rúre (stačí spoločne ohriať pár sekúnd), prípadne nechajte rozpustiť plátky želatíny v šľahačke. Získate krémový základ, ktorý môžete pridať do tohto syrového krému, dobre premiešajte (v prípade potreby použite mixér alebo šľahač).
Vyberte vychladený základ cheescake-u z chladničky.
Rovnomerne rozotrite krém na vrch korpusu a vložte naspäť do chladničky (cheesecake by sa mal chladiť aspoň 3 hodiny pred servírovaním). Veľmi dobre chutí ak si ho pripravíte deň dopredu, takže najlepšie spravíte ak si  ho pripravíte už 13-teho Februára .
Pre efektnejšie servírovanie môžete zobrať vykrajovač na cesto v tvare srdca a povykrajovať toľko srdiečok koľko sa vám podarí, ozdobíme lístkami rukoly a ružičkou z bresaoly.
Dobrú chuť.

Ňoky "plnené" alla Sorrentina (talianske ňoky plnené syrom)



Milujem ňoky alla Sorrentina. Najlepšie s mozzarellou a omáčkou z paradajok a čerstvej bazalky. Ale prečo by som ich mal pripravovať stále na rovnaký spôsob, ktorý pozná každý? Ak nezmením recept, zmením iba vzhľad a zvýrazním chuť, zostanú stále "alla Sorrentina", ibaže MOJE! Zvláštnosti týchto ňokov sú dve: prvá, mozzarellu nahradíme syrom scamorza affumicata (udený voňavý syr podobný našej parenici) a druhá, syr je vo vnútri ňokov a nie na nich. Týmto som si istý, že každučký ňok je ochutený roztopeným a voňavým syrom, pripravený ponoriť sa do chutnej omáčky!


Pre 3-4 osoby (cca.30-35 ks ňokov, pretože sú väčšie ako tie bežné):

Na ňoky:
500g zemiaky
100g múka 00
soľ
200g scamorza affumicata (udený polomäkký syr)

Na omáčku:
lisované čerstvé paradajky (passata di pomodoro,kúpite v obchode-nie pretlak)
hrsť listov čerstvej bazalky
1 struk cesnaku
soľ
peper
parmezán (strúhaný alebo práškový)


Uvaríme zemiaky v šupke. Nakrájame syr na kocky. Uvarené zemiaky pretlačíme, osolíme a s múkou vypracujeme cesto (viď "domáce ňoky"). Pomúčime pracovnú dosku a ruky. Odtrhneme malé množstvo cesta a vypracujeme na guľku. Palcom ju stlačíme a vytvoríme priehlbinku ako je na obrázku:


Vyplníme priehlbinu kockou syra, uzavrieme a vypracujeme znovu na guľku. Týmto spôsobom spracujeme celé cesto a vytvoríme guľky rovnakej veľkosti (pre porovnanie: na obrázku je ňok s cherry paradajkou!).


Pripravíme si paradajkovú omáčku: na panvici s rozohriatým olivovým olejom popražíme na kúsky nakrájaný cesnak, pridáme pretlačené paradajky (cca. 1/2 litra), potrhané listy bazalky a dochutíme soľou. Pridáme 50 ml vody, premiešame a varíme kým omáčka trochu nezhustne (cca.10-15min).




V dostatočne veľkom hrnci necháme zovrieť osolenú vodu. Do vriacej vody postupne vhadzujeme ňoky (nie všetky naraz). Tie ktoré vyplávu (4/5min.) vylovíme a preložíme do panvice s omáčkou. Poriadne ich premiešame s omáčkou. Zohrejeme rúru na 220°  poloha gril.
Rozporcírujeme do hlinených tanierov alebo všetky spolu do nádoby vhodnej na pečenie, zalejeme zvyškom paradajkovej omáčky, posypeme parmezánom, popepríme a vložíme do rúry na 5/6min. Servírujeme teplé.

Dobrú chuť!


Krémová cícerová polievka a plody mora



Tohto roku leto trvalo oveľa dlhšie, koncom októbra ľudia ešte stále jedli vonku v záhrade alebo na plážových terasách pri mori a niekto sa aj kúpal. Prehúpli sme sa do novembra, počasie sa trochu zhoršilo, je chladnejšie, prší a tak ma napadlo, že si uvarím teplú voňavú polievku, ktorá ma zohreje.
Cícer a plody mora- kombinácia plná vitamínov, polievka ľahká a veľmi zdravá!

Pre 4 osoby:

600g cícer varený (ceci lessati- kúpite v obchodoch)
400g morské raky
400g malé morské mušle (vongole)
700ml zeleninový bujón (horúci)
soľ a peper na dochutenie
čerstvá petržlenová vňať
100ml suché biele víno
2 struky cesnaku
4 cherry paradajky
olivový olej E.V.
(alternatíva: v obchodoch kúpite plody mora mrazené, v konfekcii už očistené a miešané)

Postup:

Ak máme plody mora čerstvé, umyjeme ich. Každú mušľu skontrolujeme a necháme ich v mierne slanej vode asi 2 hodiny (vodu občas vymeníme).

Umyjeme a rozpolíme cherry paradajky. Vo vhodnom hrnci na zohriatom olivovom oleji opražíme nakrájaný struk cesnaku. Pridáme paradajky a niekoľko minút restujeme na miernom ohni. Konfekciu uvareného cícera precedíme a pridáme k paradajkám. Za občasného miešania necháme restovať cca.2-3 minúty. Medzitým si uvaríme bujón (cca.600-700ml) a keď sú už paradajky dostatočne mäkké, všetko zalejeme bujónom. Dochutíme podľa potreby, poriadne premiešame a na miernom ohni prikryté varíme cca.20 minút.
Pripravíme si dostatočne veľkú panvicu na ktorej zohrejeme jednu lyžicu olivového oleja a pridáme mušle. Varíme na strednom ohni prikryté, kým sa mušle neotvoria. Vyberieme mušle a necháme ich na neskôr. Časť vývaru z mušlí precedíme do hrnca s polievkou.
Očistíme morské raky alebo ak máme konfekciu miešaných plodov mora už pripravenú na použitie, nakrájame druhý struk cesnaku a nasekáme petržlenovú vňať. Na panvici s olivovým olejom (cca.2 lyžice) opražíme cesnak s petržlenovou vňaťou, pridáme plody mora, premiešame jednu minútu a podlejeme vínom. Pridáme mušle a varíme niekoľko minút (3-4min.), podľa potreby dosolíme.
Odstavíme uvarenú polievku, všetko v hrnci vymixujeme na hustý krém, premiešame a rozporcírujeme na taniere. Pridáme na každý tanier plody mora, mušle, mletý čierny peper a posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou.

Dobrú chuť!

Caprese- biela torta s mandľami, citrónom a kokosom





Hmmm...torta Caprese, taká voňavá, jemná, chutná, čokoládová, stále vlhká- nikdy nie suchá- rozplívajúca sa medzi jazykom a podnebím!
Tento dezert pochádza z ostrova Capri a jeho pôvodná verzia je "čierna", kakaová. Zvláštnosťou tejto torty je, že nepotrebuje ani múku, ani droždie, ani kypriaci prášok a predsa vyrastie, zostane jemná a stále vlhká. S dodržaním postupu a receptu, s pridaním kokosovej múčky a zámenou čiernej čokolády za bielu, sme vytvorili jej "bielu sestru". Výborná!
Ochutnajte ju aj Vy spolu so mnou...
Ak chcete dodržať a ochutnať originálnu verziu bielej torty Caprese, navýšime mandle o gramáž kokosovej múčky. Čiže, žiaden kokos ale 160g mandlí.

Čo potrebujeme:
(torta o priemere 21cm)

20g kokosová múčka
140g mandle olúpane a na drobno nasekané
100g biela čokoláda
100g maslo mäkké (nedávajte ho chladničky)
1 lyžica mlieka
100g cukor
3 vajíčka
1 lyžica čerstvá citrónová šťava (alebo 1 lyžica krémového likéru- Limoncello )
nastrúhaná kôra z jedného citrónu
práškový cukor na dekoráciu

Postup:

Roztopíme bielu čokoládu s lyžicou mlieka vo vodnom kúpeli, poriadne pomiešame a necháme zvlažnieť. Oddelíme bielka od žĺtkov. S elektrickým šľahačom vymiešame maslo s 3/4cukru. Za stáleho miešania so šľahačom, pridáme citrónovú kôru  a tri žĺtka (jedno po druhom, nie naraz).
Vypneme šľahač a s drevenou alebo plastovou varechou jemne vmiešame drvené mandle, kokosovú múčku, roztopenú bielu čokoládu a citrónovú šťavu (alebo Limoncello).
Vymiešame bielka so zvyškom cukru (25g) na sneh a pridáme k ostatným ingredienciám za stáleho jemného miešania zo spodu na vrch, až kým sa všetko poriadne nezmieša.
Vymastíme dno aj boky tortovej formy o priemere 21cm maslom a oprášime múkou. Vylejeme cesto do tortovej formy a veľmi jemne, varechou, upravíme hladinu (pozor: nie búchaním o stôl, lebo nám cesto navyrastie!).
Predhrejeme rúru na 180°  a pečieme  35-40 minút. Torta bude ešte stále mäkká ak ju vyberieme z rúry. Proces hustnutia prebieha pri ochladzovaní, čiže tortu navyberáme z formy, tak nám ostane jemná, vzdušná a stále vlhká vo vnútri. Ak je torta úplne vychladená (nedávajte ju chladiť do chladničky) vyberieme ju z formy. Buďte pozorný pri vyberaní, pretože je to druh dezertu veľmi jemný. Posypeme práškovým cukrom a podávame ako dezert po jedle, alebo ako olovrant so šálkou teplého čaju.

Pstruh lososový - filé s nastrúhanými mandľami na posteli z pečených zemiakov



Filety pstruha ( môžete použiť aj filety lososa ) s mandľami, je veľmi chutné jedlo s neuveriteľne ľahkou prípravou, ktoré Vám zaručene pošteklí chuťové kanáliky.
Všetko čo potrebujeme na prípravu tohto lahodného jedla je, poznať spoľahlivú predajňu rýb, kde dostanete čerstvé produkty a nie tie mrazené a potom rozmrazené predávané ako čerstvé! Alebo si urobte výlet na rybačku a tak budete mať istotu, že Váš úlovok je bezpochyby čerstvý. Niekoho z Vás čaká doma prítulná mačka, ktorú poteší asistovať pri čistení úlovku a tak ochutnať, či je všetko naozaj ako má byť. Ak na takýto deň nemáte čas, jednoducho poproste predavača, aby Vám filety pripravil.
Rybu podávame na chrumkavých pečených zemiakoch, ktoré nám spríjemnia chuť krémového filé.



Pozrime sa na prípravu pre 4 osoby.

Na filety pstruha:
1 pstruh, váha 1kg a viac
mandle olúpané a nastrúhané
1 pohár suché biele víno (100-120ml)
1 hrsť posekaná petržlenová vňať
múka
olivový olej E.V.
soľ na dochutenie
(možno budete potrebovať malé množstvo zeleninového bujónu na podliatie)

Na prípravu zemiakov:
5-6 stredne veľkých zemiakov
 niekoľko cherry paradajok
 strúhanku
 suché oregano
 soľ na dochutenie
 olivový olej E.V.

Očistíme a nakrájame zemiaky na kolieska. Umyjeme a rozpolíme cherry paradajky. Keramickú nádobu, vhodnú na pečenie, potrieme olivovým olejom a zľahka posypeme trochou strúhanky.
Poukladáme prvú vrstvu zemiakov tak, aby bolo dno zakryté. Osolíme a posypeme oreganom. Druhú vrstvu vytvoríme zo cherry paradajok. Ososlíme, posypeme oreganom a polejeme trochou olivového oleja. Pokračujeme takto s ďalšími vrstvami, až kým nám nezostane posledná vrstva zemiakov na vrchu. Túto osolíme, posypeme oreganom, polejeme olivovým olejom a posypeme (nie zasypeme) strúhankou. Zakryjeme alobalom a vložíme do predhriatej rúry na 180° . Pečieme 25-30 minút. Odstránime alobal, zvolíme funkciu gril na 200°  a necháme grilovať 5-6 minút.
Kým sa nám pečú zemiaky, očistíme rybu, odstránime chrbtovú kosť, hlavu, plutvy, chvost aj kožu a necháme si iba filety (ľahšie je, ak to za Vás urobí predavač). Filety obalíme múkou. Na panvicu nalejeme zopár lyžíc olivového oleja a pridáme časť nasekanej petržlenovej vňate. Chvíľku popražíme a poukladáme filety. Na miernom ohni opečieme z oboch strán (cca.2min.), podlejeme vínom, dochutíme soľou a pridáme na plátky nakrájané mandle (necháme si trochu na dekoráciu).
Na malom ohni, necháme variť asi 10min., občas filety obrátime. Ak sa Vám zdá omáčka veľmi hustá, zohrejeme trochu zeleninového bujónu a podlejeme. Omáčka má ostať krémová!
Hotové filety poukladáme na taniere s chrumkavým lôžkom zo zemiakov, polejeme krémovou omáčkou, posypeme mandľami a petržlenovou vňaťou.

Alternatíva
:
Filety pstruha môžeme nahradiť filetami lososa a ak chceme mať omáčku výraznejšej chute, pridáme pred koncom varenia čerstvú citrónovú šťavu z pol citróna.

Dobrú chuť!

Rizoto s čakankou, syrom gorgonzola a orechami



Milovníci rizota sa okamžite zamilujú do tohto receptu: ak ste ešte nikdy nevyskúšali kombináciu- červená čakanka a gorgonzola, prišiel Váš čas!
Gorgonzolu môžme nahradiť syrom Taleggio a rozhodnite sa vy, či pridať aj drvené orechy: dobrá vlastnosť orechov je, že nám vytvoria chutnú a chrumkavú konzistenciu syrového krému...mňam! Vyskúšajte a dajte mi vedieť ako Vám chutilo.


Pre 4 osoby:

350g ryža na rizoto Carnaroli
1 cibuľa(šalotka)
180g čakanka červená (zelenina podobná červenej kapuste)
1/2 pohára červeného vína
50g syr gorgonzola sladká
1L zeleninový bujón (horúci)
4 rozdrvené orechy
soľ

Príprava: 
Necháme si 4 pekné listy čakanky na dekoráciu a zbytok nakrájame na jemno. Na rozohriatej panvici opražíme nakrájanú cibuľu tak, aby ostala ešte biela a pridáme čakanku, nacháme variť niekoľko minút. Premiešávame, kým čakanka trochu nezmäkne. Pridáme ryžu a za stáleho miešania varíme asi 2-3min. Podlejeme vínom a premiešame. Postupujeme podľa návodu "Ako pripraviť chutné talianské rizoto". Asi 5 min. pred koncom pridáme na kocky nakrájaný syr gorgonzola a dobre premiešávame, čím nám vznikne pekné krémové rizoto. Vypneme sporák, pripravíme si na taniere listy čakanky. Do kompótovej misky natlačíme rizoto pookraj a vyklopíme na list, čím nám vznikne porcia v tvare polgule. Posypeme drvenými orechami.
(Ak chcete, môžte si pripraviť veľmi jednoduchú, rýchlu a chutnú omáčku z gorgonzoly, ako ju vidíte na obrázku: na menšej panvici s 2 lyžicami smotany rozpustíme gorgonzolu, osolíme, popepríme a pridáme trochu mletých orechov. Miešame, až kým nám krém trochu nezhustne a polejeme ním rizoto).

Aáá...ďalšie rizoto? Dobre! Tentokrát s lososom!




Tak a už som znova u Vás s jedným z mojích obľúbených jedál, kde všetky tie omáčky a prísady, možné aj nepredstaviteľné, mi obrátia sivý deň na nádherný deň plný farieb...
Dnes som sa rozhodol vyskúšať kombináciu nových chutí s minimálnym rizikom niečo pokaziť: udený losos, citrón, tymián a krémový syr.
Naozaj výborné!

Pre 4 ososby:

360g ryža Carnaroli
200g udený losos
nastrúhaná kôra a šťava z pol citróna
50g roztierateľný syr (robiola alebo philadelphia)
1L zeleninový bujón (horúci)
150ml biele víno
1 šalotka alebo 1/2 cibule
tymián (čerstvý)
olivový olej E.V.

Postup:

Uvaríme si 1L zeninového bujónu, nakrájame šalotku alebo cibuľu a necháme ju orestovať na panvici s olivovým olejom. Pridáme ryžu, premiešavame asi 2min. a podlejeme vínom. Ďalej varíme ryžu podľa postupu (viď rubriku "talianské rizoto").
Približne 5 minút pred koncom, kedy už máme rizoto pekné krémové, pridáme lístočky tymiánu, na kúsky nakrájaný udený losos a šťavu z citróna. Za občasného miešania dovaríme. Na záver, ak je už rizoto hotové, pridáme nastrúhanú citrónovú kôru a krémový syr. Poriadne premiešame (syr do stratena) a servírujeme teplé a voňavé.

Dobrú chuť! "Buon appetito!"

Ako pripraviť chutné talianské rizoto




Taliani milujú rizoto, špeciálne na severe Talianska.
Keď si zamilujeme rizoto, zjistíme, že ho môžme pripravovať na tisíc spôsobov… s mäsom, zeleninou, ovocím, syrom, neobmedzené variácie!
Chutné rizoto závisí stále od toho, ako dobre ovládame postupy, triky, produkty a praktiky  s ktorými pracujeme.
Predovšetkým, zapamätajte si:
1.            Nie všetky typy ryže sú rovnaké, to je prvý krok, ako nepokaziť rizoto! Uistite sa, že vo svojej kuchyni máte jednu  z týchto: Vialone Nano, Arborio, alebo Carnaroli. Ich zrnká sú krátke a tučnučké, čiže môžu ľahšie vstrebať tekutiny.Určite nemôžte použiť ryžu na sushi, alebo ryžu basmati. To niesú typy, ktoré potrbujete na prípravu chutného rizota,ak ho chcete mať krémové, chutné ako ho môžte dostať v Taliansku.
2.      Uistite sa, či máte to správne vybavenie!Odporúčam Vám používať správne panvice, ak nechcete stráviť poobedie zoškrabávaním pripálených produktov.Ako som sa presvedčil prípravou rôznych druhov, najlepšie je používať keramický wok,alebo hlbšie panvice s neprihorľavým povrchom. Teplota sa rovnomerne rozkladá a produkty sa Vám nepripália. Pozor! Na miešanie používame výhradne drevené varechy. Vyhneme sa tým zničeniu panvice a niektorých produktov.
3.      Zoznámte sa pozorne so základným postupom na prípravu rizota na tejto stránke a ja Vás ubezpečím, že z výsledku sa budete tešiť! Ak Vás napadne nejaká otázka,alebo niečo čo nieje dostatočne jasné, emailujte!

KROK ZA KROKOM K VÝBORNÉMU TALIANSKÉMU RIZOTU.

1.BUJÓN

Predovšetkým sa rozhodneme, s ktorými potravínami chceme pracovať, podľa toho si zvolíme bujón.Ak máte chuť na rybacie rizoto, pracujeme s rybacím, alebo zeleninovým, ak robíte rizoto s mäsovými výrobkami, alebo dozretým syrom, potom Vám dodá mäsový bujón výraznejšiu chuť. Musím však dodať,že zeleninový bujón sa môže použiť na prípravu všetkých typov rizota, pretože má neutrálnu chuť a nemení chuť ostatných potravín. Berte ohľad aj na fakt, že ryža Carnaroli,Vialone Nano, alebo Arborio nasiakne veľkým mnžstvom tekutín, čo znamená, že na  prípravu 320-360g ryže(cca. 4osoby) si musíte uvariť 1L bujónu skôr, ako začnete s prípravou jedla, pretože ryža sa podlieva s horúcim bujónom, stále iba malým množstvom za občasného miešania, kým ryža nevpije tekutiny. Akonáhle ryža nasiakne, môžme pridať ďalšiu dávku bujónu (1dávka=1polievková naberačka). Teneto proces sa za občasného premiešania opakuje, až kým ryža nieje uvarená.Obávate sa, že ryža ešte stále nieje uvarená a vy už nemáte čím podlievať? Nič sa nedeje, zohrejeme trochu vody,rozrobíme bujón a hotovo.Najviac sa mi osvedčil práškový bujón, môžem si regulovať chuť a rýchlo si ho rozrobím toľko-koľko potrebujem. Ak náhodou nemáte skúsenosť s bujónomje stále dobré ochutnať ako ste ho rozrobili skôr, ako ho pridávate do ryže (bujón je slaný, tak pozor aby ste náhodou jedlo nepresolili).Ak je bujón málo slaný, s práškovým máte stále čas pridať viac a regulovať chuť. 

2.VÍNO

Povedzme to nahlas, najlepšie rizoto obshuje víno vo svojej príprave. Nemusíte sa však obávať, vaše jedlo nobsahuje alkohol, pretože sa vyparí, dodá Vám však lahodnú chuť! Vínom(mne stačí 1/2 pohára=100-120ml na 320-360g ryže) podlievame ryžu ihneď ako je premiešaná na popraženej cibuľke(2min), ale skôr ako začneme pridávať bujón. Bujónom začneme podlievať ihneď, ako sa víno(alkohol) odparí. Suché biele víno pracuje najlepšie so zeleninou a rybami. S mäsom a mäsovými výrobkami, alebo hubamy používame víno červené.

3.BUJÓN JE HOTOVÝ, SPRÁVNE VÍNO JE V POHÁRI... IDE SA NA PRÍPRAVU RIZOTA!

 Nakrájame cibuľu, alebo šalotku(oválna cibuľa výraznej chuti)

Popražíme ju na správnej panvici s 3-4 lyžicami oleja(používajte výhradne olivový olej), kým trochu nezmäkne, ale ostane biela. Pridáme produkty s ktorými chceme pracovať(mleté mäso,nakrájané klobásky,zeleninu,huby a.i.) a necháme ich popražiť asi 2min., potom pridáme ryžu. Poriadne premiešavame, aby každé zrnko bolo mastné od oleja, asi 2-3min.(zrnká začínajú byť transparentné).Pridáme víno a premiešame.
Ihneď ako sa víno odparí(2-3min.), pridáme horúci bujón v malom množstve (1polievkovú naberačku), tak aby bujón bol iba na úrovni ryže. Za občasného miešania necháme ryžu variť na malom alebo strednom ohni. Takto pracujeme s bujónom, až kým rizoto nieje hotové. Pozor: ak to preženiete s množstvom bujónu, môže sa stať, že vám v panvici zostane priveľa tekutín a ryža je už uvarená! Vaše hotové rizoto by malo byť krémové výbornej chuti. Čas varenia je cca.15-18min., ale je stále lepšie pozrieť sa na obal vašej ryže(čas varenia).
Občas produkty z ktorých pripravujeme rizoto(napr. ryby, morské živočíchy, delikátna zelenina) sa pridávajú až v polovici doby varenia. Iné(napr. citronová kôra,citronová šťava a.i.)sa primiešavajú až na konci. Tieto postupy Vám však prednesiem zvlášť s každým receptom, pretože toto je iba postup na prípravu chutného krémového rizota.



Pizzette so šafránom



Sušený šafrán zmení minipizze na špecialitku: zjemní chuť a dodá zlatistú farbu slnka!
Ak máte vhodný plech na pečenie v tvare malých porcií, maličké pizze budú perfektnou súčasťou vášho predjedla, ak nie, rozprestrite cesto na celý plech a servírujte pre 4 osoby (v tomto prípade pizzu pečieme cca. 20 minút).


Na prípravu - jedného plechu na pečenie alebo 30tich malých foriem pizze:

500g múka "00"
250ml vlažná voda
1/2 kocky pivného droždia (1kocka = 25g)
soľ
olivový olej E.V.
2 sačky šafránu (spolu 0,250g)
pasírované paradajky (passata di pomodoro)
mozzarella
čerstvá bazalka
sušené oregano

Na začiatok si pripravíme cesto na pizzu: vo vlažnej vode rozpustíme droždie, dve lyžičky soli, jednu lyžicu oleja E.V. a šafrán. Poriadne rozmiešame, až kým nedostaneme vodu žlto-oranžovej farby. Necháme odpočinúť cca. 10min. a vlejeme do múky. Ďalej pokračujeme podľa postupu v rubrike "cesto na pizzu".
Ak je cesto hotové, pekne vykysnuté, pripravíme si plech na pečenie, potretý olivovým olejom. Lepšie ak máte plech s 12-timi monodózami ako je na obrázku, pretože v tomto prípade pripravujeme predjedlo alebo jednohúbky. Majte na mysli, že pri tejto verzii musia byť kolieska pizze vo vnútri formy tenké, pretože nám pri pečení vyrastú. Každú minipizzu potrieme paradajkovou šťavou, pridáme kúsok mozzarelly, trošku osolíme a posypeme oreganom.
Predhrejeme rúru na 200°  a pečieme cca. 10-15 minút (ak robíme pizzu v celku, cca.20min.). Skôr ako podávame, posypeme a ozdobíme čerstvou bazalkou!

TIRAMOL: Čiastočne Tiramisù, čiastočne profiterolky. Neodolateľná talianska lahôdka




Väčšina z Vás určite pozná Tiramisù, je to po celom svete jeden z najznámejších a najoslavovanejších talianskych dezertov.
Dezert ktorý Vám dnes predstavím ja je jeho čiastočná verzia , ktorá kombinuje 2 dezerty do jedného.
Nazvala som ho „Tiramol“ (základ názvu je odvodený od TIRAMisù + profiterOLky): vychádza z tvaru bežných profiteroliek (pozostávajú z guliek z odpaľovaného cesta – v taliansku nazývaných „bignè“ – väčšinou plnených krémom a zaliatych čokoládou) ale chutí presne ako tiramisù. Nepremeškajte tento recept v prípade že chcete pripraviť pre svojich blízkych a priateľov niečo výnimočné!


„Hotové“ guľky z odpaľovaného cesta sa dajú ľahko nájsť v hociktorom talianskom obchode. Ak sa Vám ich podarilo nájsť jediné čo budete musieť spraviť je naplniť ich krémom. Ale ak by ste ich v obchode nenašli , nezúfajte. Pokračujte v čítaní, pripravila som si na ne pre Vás recept. Cesto je na prípravu veľmi jednoduché a nájde si uplatnenie v ďalších receptoch ktoré nájdete na mojom blogu.

Ako pripraviť odpaľované cesto:
50 g masla
75 g hladkej múky
2 vajcia
100 g vody
V stredne veľkom hrnci necháme na miernom ohni povariť vodu s maslom, kým sa maslo nerozpustí. Prisypeme múku a drevenou vareškou miešame kým múka neabsorbuje všetky tekutiny. Odstavte hrniec z ohňa a nechajte cesto vychladnúť. Pridáme vajcia, jedno po druhom (nie naraz) za stáleho miešania vmiesime do cesta kým ho cesto celkom neabsorbuje. Bude sa Vám zdať že vajíčka sa zanič na svete nechcú s cestom spojiť ale nebojte sa z ničoho nič sa spoja.





Ako pripraviť guľky z odpaľovaného cesta „bignè“:

Nalejte cesto do vrecka na zdobenie s väčšou jednoduchou kruhovou násadou (niečo podobné ako je na obrázku).


Na mriežku do trúby si uchyťte papier na pečenie a naň následne vytláčajte mierne aj do výšky z vrecka gule o priemere asi 3 cm, dbajte na rozostupy nakoľko sa gule počas pečenia mierne zväčšia. Pečieme v predhriatej rúre na 200°C  15 minút dozlatista. Počas pečenia trúbu neotvárajte, inak Vám guľky spľasnú. Po ich upečení ich nechajte vychladnúť. Guľky ktoré nevyužijete môžete použiť aj na iné recepty ktoré nájdete na mojom blogu, takže moje odporúčanie je prevyšujúce guľôčky zamraziť a použiť neskôr keď ich budeme potrebovať.

Ako pripraviť plnku do guliek:
Plnka bude pozostávať z tradičného talianskeho pudingu z vajec, múky, mlieka a vanilkovej arómy, ktorý je veľmi často používaný v množstve talianskych dezertov (napr. v tortách, v bignè, v rôznych dezertoch z lístkového cesta, atď...). V taliančine sa tento krém nazýva „crema pasticcera“.
V tomto konkrétnom prípade pridáme trošku kávy aby dezert chutil viac ako tiramisù!


Čo potrebujeme na taliansky puding:
250 ml plnotučného mlieka
1 lyžička rozpustnej kávy
3 žĺtky
25 g hladkej múky
Vanilková aróma (môže byť prášková alebo tekutá)
60 g cukru
Nalejte mlieko do hrnca s lyžičkou rozpustnej kávy a nechajte zahriať (nie variť).
Zmiešajte žĺtky s cukrom, pridajte múku a vanilkovú arómu do zmesi a nakoniec pridajte prehriate mlieko s kávou a dobre premiešajte ručne alebo elektrickým šľahačom. Zmes opäť dajte na sporák a za stáleho miešania priveďťe k varu, kým krém nezačne hustnúť. Nechajte krém vychladnúť a potom krém prelejte do misky, zakryte potravinárskou fóliou a uložte v chladničke, až kým krém nebudete potrebovať.

Ako pripraviť krém z mascarpone (tradičný taliansky krém na tiramisù):
3 vajcia (oddeliť žĺtky od bielkov)
250 g mascarpone (typický taliansky mäkký syr)
60 g cukru
Elektrickým šľahačom vyšľahajte žĺtky s polovicou cukru až kým nebudú krásne napenené.  K bielkom prisypte zvyšný cukor, a vyšľaháme na zhruba dvojnásobný objem. Dôkladne premiešame žĺtkový krém s mascarpone, pridáme bielky a zľahka zdola nahor premiešame (je potrebné to robiť opatrne lebo bielky stratia svoju konzistenciu a krém bude moc tekutý!).

Ako naaranžovať „TIRAMOL“:
Aby „TIRAMOL“ vyzeral ako na obrázku budete potrebovať:
-         Servírovací tanier
-          Vidličku
-          Malé sitko

-          Vrecko na zdobenie s dlhou tryskou (s tou čo vyzerá ako injekčná striekačka viď obrázok!)


„bignè“
Kávový krém do guliek
Krém z mascarpone
Kakaový prášok
Začnite plnením guliek kávovým krémom, dlhou tryskou si najskôr zospodu guliek spravte dierky, následne naplňte zdobiace vrecko kávovým krémom a tou istou tryskou postupne naplňte guľôčky. Potom namočte každú „bignè“ do krému z mascarpone a vyberte ich pomocou vidličky. Guľôčky musia byť kompletne pokryté krémom. Ukladajte „bignè“ jednu po druhej na Váš servírovací tanier do tvaru pyramídy, spodné podlažie musí byť najväčšie, ďalšie menšie, ďalšie ešte menšie, ... Nakoniec posypte „TIRAMOL“ cez malé sytko kakovým práškom a tento úžasný dezert je pripravený na servírovanie! Takže ... Dobrú chuť.



Palacinky z celozrnnej múky a jogurtu, plnené cukinou, stracchinom a šunkou




Množstvo pre 4 osoby, co znamená 8 palaciniek s palacinkárňou o priemere 23 cm
Palacinky:
125g celozrnná múka jemná
2 vajíčka
250g biely jogurt
2 lyžice E.V.oleja (extra virgin)
4 lyžice mlieka
  štipku soli

Plnka:
2-3 cukiny
8 plátkov šunky
100g syr stracchino
 trošku mlieka
1 cibuľu
 olej E.V.
soľ
V jednej miske dosť veľkej na prípravu cesta, zmiešame celozrnnú múku, vajcia, olej,soľ a mlieko, až kým nedostaneme dobre vymiešané, nie veľmi husté a nie veľmi tekuté cesto.
Na miernom ohni zohrejeme panvicu na prípravu palaciniek, potretú omastenou servítkou olejom E.V.
Na rozohriatu panvicu do stredu vylejeme polovicu polievkovej naberačky cesta a veľmi rýchlim krúživým pohybom dostaneme cesto na celú plochu panvice. Pečieme palacinky na slabom ohni asi 2 minúty s oboch strán až kým nedostanú zlatistú farbu. Ak máme upečené všetky palacinky, necháme ich na jednom tanieri a pustíme sa do prípravy plnky: umyté cukiny nastrúhame na pásiky, nakrájame cibuľu na drobno a na trochu oleji E.V. ju opražíme na pár sekúnd, potom pridáme nastrúhané cukiny, osolíme podľa chuti  a necháme ich na miernom ohni asi 10-15 minút, občas premiešame. Medzitým rozmiešame stracchino s jednou lyžicou mlieka, ktorý potom rozotrieme do centra palacinky. Hotové cukiny lyžicou rozložíme na syr (nie veľmi hrubú vrstvu, aby sme ich mohli zavrieť) a zakryjeme plátkom šunky. Zavrieme palacinky tak, že strany preložíme smerom do vnútra, nievšak do stredu, aby vznikol štvorec a preložíme, čím vytvoríme obdĺžnik s plnkou vo vnútry. Skôr ako ich servírujeme, necháme ich asi na 10min. v rozohriatej rúre na 100° na plechu s papierom na pečenie.

Fregola s červenými krevetami




Pre 4 ososby:

400g fregola sarda (cestovina podobná slovenskej ryži)
12-15ks červené krevety
1/2 cibule
700g zrelé červené pardajky (olúpané, nakrájané na drobno)
1 pohár pasírované paradajky(v obchodoch= passata di pomodoro)
niekoľko listov bazalky (natrhané na menšie kúsky)
olivový olej E.V.
soľ na dochutenie
čierny peper
1/2 pohára suché biele víno

Umyjeme a olúpeme krevety. Očistené krevety odložíme na neskôr.
Všetko čo nám zostalo z kreviet vložíme do menšieho hrnca a popražíme na olivovom oleji. Podlejeme vínom, premiešame (1-2min.), pridáme cca.400ml vody a dosolíme podľa chuti. Varíme asi 20min. Práve ste si uvarili domáci rybací bujón! Scedíme bujón do hrnčeka a udržiavame horúci na sporáku.

Očistené krevety nakrájame na menšie kusy. Na panvici alebo woku s olivovým olejom orestujeme nakrájanú cibuľku, pridáme krevety a popražíme (cca.2min.). Pridáme paradajky, pohár pasírovaných paradajok a bazalku. Osolíme, opepríme a varíme na miernom ohni za občasného miešania cca. 20min.
Vyberieme krevety a podlejeme jednou naberačkou Vášho bujónu. Pridáme fregola (cestovina) a za stáleho podlievania a občasného miešania, varíme 20-25min. Asi dve minúty predtým, ako sú cestoviny uvarené, pridáme krevety a dovaríme.

Ňoky (gnocchi) z oranžovej tekvice so syrom taleggio




Toto je jedno z jedál, ktoré poteší každého: ten kto má rád syr, ten kto má rád oranžovú tekvicu, ten kto má rád túto kombináciu!
Tieto ňoky sú veľmi ľahko pripraviteľné a dodajú Vám spokojnosť, či na obed alebo na večeru. Ak náhodou nenájdete syr taleggio, nahraďte ho syrom gorgonzola sladká, nájdete ju skôr v obchodoch.
Čerstvé listy šalvie, to je iba dekorácia, ktorá Vám dodá farebnosť a kúzlo taniera!


Ňoky z oranžovej tekvice a krémom so syra taleggio (Menta Piperita & Co.)
Pre 4 osoby:

Na ňoky:

700g oranžová tekvica (olúpaná, bez semienok)
300g zemiaky
200g múka "00"
 soľ

Na krém:

150g syr taleggio (alebo gorgonzola sladká)
3-4 lyžice mlieka

Postup:

Očistenú tekvicu nakrájame na plátky hrubé cca 1,5cm. Poukladáme ich na plech zakrytý papierom na pečenie a necháme piecť v predhriatej rúre na 180°  cca. 25 minút. Tekvica by mala byť mäkká, tak aby ste ju mohli popučiť vidličkou. Popučenú dužinu zbavíme vody a necháme na neskôr.
Uvaríme zemiaky v šupke. Uvarené zemiaky olúpeme, pretlačíme v lise na zemiaky do misky dostatočne veľkej na vypracovanie cesta a pridáme popučenú tekvicu. Poriadne premiešame a dosolíme. Pridáme múku a precízne vypracujeme, až kým nedostaneme pekné, jemné ale kompaktné cesto. Ďalej pokračujeme podľa postupu v rubrike " domáce ňoky ".
Nakrájame syr taleggio na malé kocky a roztopíme ho v mlieku na malom plyne. Akonáhle sa nám začne tvoriť hustejší krém, ktorý začal vrieť, vypneme plyn. Krém chladnutím rýchlo hustne, takže Vám doporučujem pripraviť si ho tesne predtým, ako budú ňoky hotové a pripravené na zmiešanie!
Zoberieme si dostatočne veľký hrniec s vodou. Keď voda začína vrieť, vodu osolíme a pridáme trošku oleja, čím máme istotu, že sa nám ňoky nezlepia. Postupne vhadzujeme ňoky (nie všetky naraz), tie ktoré vyplávu na povrch vylovíme deravou naberačkou. Poriadne ich zmiešame so syrovým krémom a servírujeme teplé, ozdobené listom šalvie.

Dobrú chuť!

Domáce ňoky





V tejto kapitole Vám priblížime, ako pripraviť vynikajúce domáce ňoky


Pre 4-6 osôb:
1 kg zemiaky (žlté)
250 g múka OO + múka na posypovanie pracovnej dosky
soľ


"Pripravíme si 1kg stredne veľkých zemiakov". Toto sa dočítate v každom recepte, fajn. Ale ktorý druh zemiakov je najvhodnejší na prípravu výborných ňokov? Nie všetky zemiaky sú rovnaké. Na prípravu našich/vašich ňokov sú vhodné žlté suché(múčne) alebo staré zemiaky.
Keď už máme pripravené tie správne zemiaky, nadýchneme sa a ideme nato!


1. Umyté zemiaky v šupke uvaríme v hrnci s vriacou vodou. V bežnom hrnci sa varia cca. 45min.. V tlakovom hrnci cca.15-20min., až kým nezmäknú.

2. Olúpeme a pretlačíme v lise na zemiaky, ešte horúce (popučíme ako na zemiakovú kašu).
3. Na pracovnej doske zmiešame popučené zemiaky s lyžičkou soli, múkou a vypracujeme cesto.
4. Pri vypracovaní cesta si ruky stále poprášime múkou, aby sa nám zmes nelepila na prsty a ak je nutné, tak aj pracovnú dosku.



5. Po vypracovaní dostaneme jemné, nelepivé cesto. Rozdelíme si ho na 4 kúsky. Každý z nich dlaňami oboch rúk jemne rolujeme na dlhé rolky o priemere cca.1-2cm. Nožom nakrájame všetky rolky na 2-3cm dlhé kúsky. Jemne posypeme múkou, aby sa nám nelepily na pracovnú dosku.


6.Ak chcete  pripraviť ňoky so vzorom, vezmite vidličku a jemne pritlačte, ako je zobrazené na obrázku.



7. Vo väčšom hrnci, z 3/4 plnom vody, privedieme vodu do varu. Pridáme soľ (aby bola voda mierne slaná) a lyžicu olivového oleja (aby sa nám ňoky nezlepili spolu). Postupne vhadzujeme ňoky do vriacej vody (Nikdy nie všetky naraz!). Po 1-2min. sa ňoky začínajú vyplavovať na povrch, čo znamená, že sú uvarené. Tie uvarené, postupne vyberáme s pomocou naberačky na odstredenie vody. Zmiešame s omáčkou a servírujeme teplé.




“Nezabudnuteľnuteľné!” Cestoviny



Čo budeme potrebovať:

Cukinu
Crescenza (taliansky mäkký syr)
Taleggio (stredne mäkký taliansky syr)
1 šalotku
Extra panenský olivový olej
Nastrúhaný parmezán
Čierne korenie
Biele víno
Nakrájanú slaninku

Voliteľné suroviny:
Nasekané mandle, krátke cestoviny (napr. Penne alebo fusilli)

Umyjeme cukinu a rozkrojíme ju na polovicu. Polovicu nakrájame na vačšie kusy a necháme stranou, zvyšok nakrájame na tenučké krátke pásiky. Nakrájame si šalotku a opražíme ju na panvici s troškou olivového oleja. Pridáme nakrájanú cukinu (vačšie kusy ktoré sme si nechali bokom) a podusíme na stredne veľkom ohni (teplote), osolíme a okoreníme podľa vlastnej chuti. Keď cukina zmäkne, vypneme sporák a necháme vychladnúť.  Cukinu mierne popučte na pyré. Premiešame cukinové pyré s crescenzou (môžete taktieť použiť ricottu, závisí od toho čo máte k dispozícii!) a s taleggiom, pridáme pár polievkových lyžíc nastrúhaného parmezánu a necháme krém z cukiny bokom.
Rozpáľte trochu olivového oleja na panvici a pridajte druhú časť cukiny nakrájanú na malé tenké pásiky, opražte na malom ohni zhruba 5 minút, podlejte bielym vínom a osoľte podľa chuti. Nakoniec pridajte nakrájanú slaninu a nechajte pár minút opražiť spolu s cukinou. Uvarte cestoviny v osolenej vode, osušte (nechajte si bokom trochu vody v ktorej sa varili cestoviny – budete ju potrebovať neskôr). Premiešajte cestoviny s cukinovým krémom. Tesne pred servírovaním, posypte opraženou cukinou a slaninkou. Ak chcete môžete taktiež zvrchu posypať nasekanými mandľami. (Ak by sa Vám cestoviny zdali príliš suché, pridajte trošku vody v ktorej sa varili a dobre premiešajte ešte pred podávaním.)